Złoty Budda – największy posąg Buddy ze złota
Złoty Budda – największy posąg Buddy ze złota

Największy wykonany ze złota posąg Buddy znajduje się w Tajlandii. Złoty Budda zachwyca swą niezwykłą urodą turystów odwiedzających świątynię Wat Traimit. Kto by pomyślał, że tylko przypadek sprawił, że odkryto jego wartość...

Złoty Budda jest jednym z najsłynniejszych zabytków Tajlandii. Ta niezwykła złota rzeźba ma 3 metry i waży 5,5 tony. Przedstawia siedzącego Buddę, który wykonuje bhumisparśa-mudra, czyli buddyjski gest symbolizujący dążenie do oświecenia.

Gdzie można zobaczyć Złotego Buddę?

Złoty Budda znajduje się w dzielnicy Chinatown w Bangkoku, w świątyni Wat Traimit. Położona w malowniczej okolicy świątynia jest obowiązkowym punktem programu każdego, kto odwiedza Tajlandię. Odwiedziny w świątyni są uwzględnione w programach wielu zorganizowanych wycieczek, ale chętnie odwiedzają ją także turyści zwiedzający Tajlandię na własną rękę.

Tajlandia jest znana z atrakcyjnych dla turystów z Zachodu cen – również wstęp do świątyni Wat Traimit nie kosztuje wiele, bo 100 bahtów tajskich, czyli niecałe 11 zł.

Historia Złotego Buddy

Posąg powstał w XIII w. w czasach państwa Sukhothai (w tamtych czasach nazwa państwa była taka sama, jak nazwa jego stolicy). W XVIII w., w celu zabezpieczenia przed najeżdżającymi na kraj Birmańczykami, został on pokryty gipsem i przetransportowany do Bangkoku. Przez następne 200 lat nikt o nim nie pamiętał...

Jego prawdziwe, złote oblicze, odkryto przypadkiem. Złoty (choć chciałoby się rzecz, że wówczas gipsowy) Budda został odnaleziony podczas prac renowacyjnych w XX w. W latach 50. postanowiono przewieźć go do niewielkiej świątyni Wat Traimit. Była to jedna z mało znaczących świątyń w Bangkoku, ale wówczas nikt nie zdawał sobie sprawy, że posąg zasługuje na miejsce o wyższej randze. Podczas przenoszenia posągu część gipsowej skorupy odłamała się, ukazując znajdujące się pod spodem złoto.

Na początku Złoty Budda stał przed świątynią, ponieważ zwyczajnie nie mieścił się w środku. Później wybudowane dla niego specjalne pomieszczenie, w którym znajduje się dziś – bez żadnych specjalnych zabezpieczeń i pilnujących go strażników. Abstrahując od tego, że wyniesienie Buddy byłoby nie lada wyczynem, brak zabezpieczeń wynika z szacunku, jakim Tajowie darzą wizerunek Buddy.

Jeśli zatem masz w planach wycieczkę do Tajlandii, koniecznie zawitaj do świątyni Wat Traimit i przekonaj się na własne oczy, jakie wrażenie robi Złoty Budda.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl