Wpływ złota na zdrowie człowieka
Wpływ złota na zdrowie człowieka

 

Kiedy myślisz o złocie, w pierwszej kolejności przed oczami ukazują Ci się prawdopodobnie okazałe sztabki, ślubne obrączki i eleganckie naszyjniki. Czy wiesz jednak, że złoto wykorzystywane jest również w medycynie?

 

Dobroczynny wpływ złota na zdrowie jest ludziom znany od tysięcy lat. W tradycyjnych medycynach wschodnich złoto wykorzystywano do leczenia chorób serca, kości, skóry i kojenia nerwów. Co wiadomo o jego oddziaływaniu na organizm człowieka dziś?

Chyba każdy zna domowy sposób na walkę z jęczmieniem. Pocieranie dotkniętej zmianą powieki złotym przedmiotem jest powszechnie wykorzystywaną metodą w walce z tą nieprzyjemną dolegliwością. Co przemawia za tym sposobem? Otóż złoto posiada właściwości antybakteryjne, a jęczmień to nic innego jak ropień powstały w wyniku zakażenia bakteryjnego.

To jednak nie wszystko, co potrafi złoto. Kilka lat temu rozpoczęły się prace nad możliwością włączenia złota do terapii antynowotworowej. Naukowcy z projektu o nazwie "Nanometryczne układy do podawania radiofarmaceutyków" – w tym naukowcy z Politechniki Łódzkiej – pracują nad możliwością otrzymywania nanocząsteczek złota, które mogłyby być wykorzystywane w diagnozowaniu i leczeniu raka. Ostateczne wnioski naukowcy będą mogli wyciągnąć po zakończeniu projektu, które ma nastąpić w tym roku.

 

Złoto

 

Przy omawianiu wpływu złota na organizm, warto zwrócić uwagę na złoto koloidalne Podczas gdy srebro koloidalne funkcjonuje w powszechnej świadomości od dłuższego czasu, koloidalny roztwór złota zaczęto stosować względnie niedawno – w XX wieku. Jest to bezzapachowa i bezsmakowa zawiesina cząsteczek złota w wodzie destylowanej. Złoto koloidalne posiada właściwości przeciwzapalne i ma stymulujący wpływ na organizm: pobudza mechanizmy obronne, poprawia krążenie krwi, wspomaga działanie układu pokarmowego, pobudza pracę organów wewnętrznych i układu nerwowego.

Złota koloidalnego używa się do leczenia dolegliwości takich jak:

  • zaburzenia trawienia
  • nadciśnienie
  • arytmia serca
  • zapalenie stawów
  • reumatyzm
  • zapalenie ścięgien
  • nocne poty i napady gorąca (często związane z menopauzą)
  • problemy skórne: grzybica, wysypka czy egzema
  • nadwaga.

Ciekawostką dotycząca złota w kontekście zwalczania nadwagi jest pomysł władz Dubaju z 2013 roku. W ramach walki z otyłością obywatele, którym w ciągu miesiąca udało się schudnąć 2 kilogramy, otrzymali 2 gramy złota – a im więcej zrzuconych kilogramów, tym wyższa była nagroda. Jak widać, złoto w walce z nadwagą można wykorzystywać na różne sposoby...

Wartość złota zdecydowanie wynika z czegoś więcej, niż tylko z jego walorów wizualnych. Odkrycie naukowców na temat złota daje duże nadzieje na znaczny postęp w onkologii, a odpowiednio przyjmowane złoto koloidalne stanowi remedium na wiele dolegliwości. Ba, złotą obrączkę lub zawieszkę można potraktować jako pierwszą pomoc w walce z atakującym oko jęczmieniem. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi porady lekarza – dlatego każdy pomysł na leczenie lub przedłużające się niepokojące objawy powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Potraktuj to jako złotą radę na dziś!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl