Szmaragd – szlachetna zieleń
Szmaragd – szlachetna zieleń

 

Projektanci ubrań i wnętrz chętnie wykorzystują szmaragdową zieleń. Jeśli i Ty lubisz otaczać się tym pięknym, głębokim kolorem, z pewnością zainteresuje Cię kamień, od którego pochodzi jego nazwa.

 

Obok diamentu, szafiru czy rubinu, szmaragd jest jednym z najtwardszych kamieni szlachetnych. Przedstawiamy najciekawsze informacje na temat tego pięknego minerału.

Nazwa szmaragdu pochodzi od greckiego słowa smaragdos, które oznacza "zielony".
Szmaragdy przyjmują różne odcienie zieleni: od jasnej i delikatnej, aż po głęboką i ciemną. Pierwiastkiem, któremu szmaragd zawdzięcza swój kolor, jest tlenek chromu.
Najstarsze kopalnie szmaragdów odnaleziono w Egipcie.
Wielką fanką tych klejnotów była najsłynniejsza egipska królowa - Kleopatra. Lubiła zdobić nimi zarówno swoje ciało, jak i otoczenie.

 

Kleopatra

 

Neron oglądał podobno walki gladiatorów przez oprawiony w złoto szmaragd.
Najcenniejsze szmaragdy wydobywane są w Kolumbii. Tam też został wydobyty Szmaragd Devonshire, jeden z najsłynniejszych szmaragdów na świecie, który dziś można oglądać w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Innym znanym szmaragdem jest Szmaragd Patrycji. Swoją nazwę zawdzięcza on córce właściciela kopalni, w której go odnaleziono – to właśnie jej imieniem nazwano ten piękny, dwunastościenny szmaragd. Dziś można go podziwiać w Muzeum Historii Naturalnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.


Jednym z najwspanialszych skarbów jest wykonana w XVI w. Korona Andów, którą ozdobiono 477 szmaragdami. Była ona darem mieszkańców kolumbijskiego miasta Popayán dla Matki Boskiej i Jezusa. Wicekrólestwo Peru było wówczas opanowane przez epidemię ospy – gdy ich miasto zostało przez zarazę ominięte, mieszkańcy Popayán wyrazili swoją wdzięczność, wkładając Koronę Andów na głowę Najświętszej Marii Panny w lokalnej katedrze.

 

Korona
źródło: Wikipedia

 

Jako kamienie o barwie przywodzącej na myśl naturę, szmaragdy symbolizują siłę i witalność. Oprócz tego przypisuje im się zbawienny wpływ na układ nerwowy.


W Polsce szmaragdy występują na terenie Dolnego Śląska, nie nadają się jednak do celów jubilerskich.
Szmaragdy szlifowane są szlifem schodkowym (zwanym też szlifem szmaragdowym).
Podobnie jak brylanty czy szafiry [odpowiednie linki w tych miejscach], szmaragdy bywają produkowane syntetycznie. Często takie kamienie do złudzenia przypominają naturalne szmaragdy, a tym, po czym najszybciej można poznać, że ma się do czynienia z kamieniem syntetycznym, są kształty inkluzji (inkluzja to zaburzające strukturę minerału ciała obce).

Szmaragd jest kamieniem chętnie wybieranym na prezent. Taki podarunek z pewnością ucieszy zarówno koneserów piękna, jak i osoby wierzące w kojącą moc kamieni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl