Symbole w biżuterii
Symbole w biżuterii

Zawieszka z serduszkiem, znakiem nieskończoności, a może jaskółką? Zobacz, jaka jest symbolika popularnych motywów w biżuterii.

Bardzo wiele osób szuka w biżuterii możliwości wyrażenia swoich uczuć i przekonań. Producenci biżuterii mają w swojej ofercie wiele ozdób z symbolami, które są nośnikiem różnych znaczeń. Co wyrażają poszczególne z nich?

Strzałka – symbolizuje wytrwałość, walkę z przeciwnościami losu i dążenie do celu. Jako atrybut Amora, jest też uznawana za symbol miłości.
Krzyż - ten symbol kojarzony jest głównie z religią (stąd popularność biżuterii z krzyżykiem jako prezentu na chrzest czy komunię), choć ostatnio zyskuje popularność także poza kontekstem religijnym - krzyżyk stał się modnym motywem ozdobnym.
Koniczynka – ze względu na to, że występuje bardzo rzadko, czterolistna koniczyna jest symbolem szczęścia. O wiele częściej, niż w naturze, spotkasz ją w formie zawieszek na łańcuszki, bransoletki czy kolczyki.
Skrzydła – symbol wolności i lekkości. Biżuteria ze skrzydełkami będzie pasować do osoby, która kocha swobodę i często chodzi z głową w chmurach.
Jaskółka – symbolizuje wolność i nadzieję. Mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale biżuteria z jaskółką będzie wspaniałym talizmanem dla osób, które z optymizmem patrzą w przyszłość.
Gwiazdka – zgodnie z przypisywanymi jej właściwościami, gwiazda przynosi szczęście, chroni i wskazuje właściwą drogę.
Znak nieskończoności – „przewrócona ósemka” jest jednym chętniej wybieranych wzorów  biżuterii. Znak nieskończoności symbolizuje wieczność i trwałość: miłości, przyjaźni, a także dobrej passy.
Kotwica – tak, jak prawdziwa kotwica nie pozwala statkowi odpłynąć, tak kotwica jako symbol ma zapewnić spokój i stabilizację w życiu.
Podkowa – podobnie jak koniczyna, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli
szczęścia i powodzenia.
Żółw – w Chinach żółw kojarzony jest z mądrością. Jako zwierzę żyjące ponad 100 lat, symbolizuje dobre zdrowie i długowieczność.
Chamsa – nazywana też „ręką Fatimy” i „ręką Miriam”; jej zadaniem jest ochrona  przed „złym okiem”, czyli spojrzeniami, które mogą sprowadzić wszelkie nieszczęścia.
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl