Rubin – barwny ekstrakt z kropli krwi Matki Ziemi
Rubin – barwny ekstrakt z kropli krwi Matki Ziemi

 

Barwny ekstrakt z kropli krwi Matki Ziemi, gołębia krew – już same metafory, których używa się wobec tego niezwykłego kamienia szlachetnego, nie pozwalają przejść obok niego obojętnie.

 

Podobnie jak szafir, kamień ten jest odmianą korundu. Tym, co wyróżnia go na tle innych kamieni, jest przede wszystkim jego niezwykła barwa i rzadkie występowanie. To jednak nie wszystko, co musisz wiedzieć o tym wyjątkowym minerale. Panie i Panowie, w roli głównej rubin.

Nazwa rubinu wiąże się z jego kolorem – pochodzi od łacińskiego słowa ruber, które oznacza "czerwony".
Rubin przybiera różne odcienie czerwieni – od jasnego różu, aż po głęboką purpurę. Jego barwa zależy od dominującego pierwiastka: tlenek chromu sprawia, że rubin jest czerwony, wanad odpowiada za barwę purpurową, zaś żelazo nadaje mu barwę brunatnoczerwoną.

 

Szafir

Rubin jest symbolem miłości – dlatego biżuteria z tym kamieniem będzie pięknym sposobem na wyrażenie uczuć wobec ukochanej osoby.
Szacuje się, że zdecydowana większość rubinów – aż ok. 90% - jest sprowadzana z Birmy. Piękne jasnoczerwone rubiny z domieszką niebieskiego koloru są tam nazywane "gołębią krwią".
W Polsce rubiny występowały w przeszłości – można jego było znaleźć na Dolnym Śląsku.
Rubiny są raczej niewielkimi kamieniami.


Jednymi z największych rubinów na świecie są Rubin Rosser Reeves Star (prawie 139 karatów), Rubin Delong (ponad 100 karatów), czy osadzony w koronie imperium brytyjskiego przez Jakuba I Rubin Czarnego Księcia, który… ostatecznie okazał się spinelem.
Lakszmi, hinduska bogini szczęścia i dobrobytu, na obrazach zazwyczaj nosi koronę z rubinami.

 

Bogini

źródło: Wikipedia

 

Jednym ze słynniejszych kolekcjonerów rubinów był Iwan Groźny.

Jeśli bliska osoba podarowała Ci biżuterię z rubinami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że darzy Cię szczególnym, płomiennym uczuciem – a o takie należy się troszczyć. O tym, jak pielęgnować biżuterię z kamieniami szlachetnymi, możesz poczytać w jednym z naszych wcześniejszych wpisów. O miłość dbajcie na własne sposoby – powodzenia!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl