Rodzaje złota – co mówi próba na biżuterii?
Rodzaje złota – co mówi próba na biżuterii?

 

Na każdej biżuterii, którą można kupić w sklepie, wybita jest próba. Zgodnie z prawem każdy przedmiot wykonany z metalu szlachetnego, który waży więcej niż 1 gram i jest przeznaczony do sprzedaży, musi posiadać oznaczenie świadczące o zawartości tego metalu w przedmiocie.

Aby było wiadomo, z jakiego kruszcu i jakiej jego ilości wykonany jest dany przedmiot, wybija się na nim cechę probierczą. Poszczególne symbole oznaczają różne metale szlachetne: głowa psa oznacza pallad, głowa konia platynę, głowa kobiety srebro, a głowa rycerza – złoto.

 

Próby złota

 

Oprócz zidentyfikowania rodzaju metalu, wybite na biżuterii informacje pozwalają określić, z jak czystym metalem mamy do czynienia.

 

Czym jest próba złota?

Próba to nic innego, jak informacja na temat zawartości metalu szlachetnego w danym wyrobie. W przypadku złota próba będzie zatem oznaczała zawartość złota w danym stopie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile złota zawiera Twoja obrączka czy ulubiona bransoletka, sprawdź, jaki numer jest na niej wybity.

  • 0 – próba 999 zawiera 99,9% czystego złota
  • 1 – próba 960 zawiera 96,0% czystego złota
  • 2 – próba 750 zawiera 75,0% czystego złota
  • 3 – próba 585 zawiera 58,5% czystego złota
  • 4 – próba 500 zawiera 50,0% czystego złota
  • 5 – próba 375 zawiera 37,5% czystego złota
  • 6 – próba 333 zawiera 33,3% czystego złota

Ilość złota można też mierzyć w karatach – jeden karat jest równy 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie. Wobec tego najczystsze, 24-karatowe złoto będzie miało próbę 999, 14-karatowe 585, a 8-karatowe – 333.

 

Jaka próba złota jest najlepsza?

Wbrew pozorom 24-karatowe złoto wcale nie jest najlepsze do tworzenia biżuterii. Złoto w czystej postaci jest bardzo miękkie, dlatego do wyrobu pierścionków, naszyjników i bransoletek używa się złota o mniejszej ilości karatów. Dobrym wyborem jest na przykład złoto 14-karatowe, czyli to z próbą 585. Żeby biżuteria była bardziej trwała, do złota dodaje się domieszki innych metali.

 

Kolory złota

W zależności od rodzaju metalu dodanego do stopu, biżuteria będzie miała inny kolor. Można wyróżnić cztery podstawowe kolory złota: białe, żółte, różowe i czerwone. Jakich metali – poza złotem – używa się do uzyskania poszczególnych kolorów? Do otrzymania białego złota używa się srebra lub palladu. Aby uzyskać żółte złoto, do stopu dodaje się miedź i cynk. Dodatek srebra i miedzi pozwala uzyskać złoto różowe, a wysoka zawartość miedzy tworzy złoto czerwone.


Wybór rodzaju złota jest sprawą indywidualną – kżdy powinien sam zdecydować, jaki rodzaj złota podoba mu się najbardziej i jaka próba go satysfakcjonuje. Najważniejsze, by mieć wiedzę, która pozwoli na świadomy wybór idealnej złotej biżuterii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl