•  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Projektanci ubrań i wnętrz chętnie wykorzystują szmaragdową zieleń. Jeśli i Ty lubisz otaczać się tym pięknym, głębokim kolorem, z pewnością zainteresuje Cię kamień, od którego pochodzi jego nazwa.

   

  Obok diamentu, szafiru czy rubinu, szmaragd jest jednym z najtwardszych kamieni szlachetnych. Przedstawiamy najciekawsze informacje na temat tego pięknego minerału.

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Celebrytki, czyli biżuteria gwiazd, już od kilku sezonów podbijają serca kobiet na całym świecie. Ich popularność bierze się z tego, że są wyjątkowo efektywne, a przy tym uniwersalne - pasują praktycznie do każdej stylizacji.

   

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Styl klasyczny jest jednym z najbezpieczniejszych stylów ubierania. Jednak bezpieczny wcale nie oznacza nudny - stonowane kolory i uniwersalne kroje są świetną bazą dla wielu rodzajów biżuterii. Ubierając się w klasycznym stylu, możesz sobie pozwolić na wiele. Jeśli jednak w biżuterii również cenisz sobie klasykę, z pewnością spodobają Ci się poniższe propozycje.

   

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Największy wykonany ze złota posąg Buddy znajduje się w Tajlandii. Złoty Budda zachwyca swą niezwykłą urodą turystów odwiedzających świątynię Wat Traimit. Kto by pomyślał, że tylko przypadek sprawił, że odkryto jego wartość...

   

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Na każdej biżuterii, którą można kupić w sklepie, wybita jest próba. Zgodnie z prawem każdy przedmiot wykonany z metalu szlachetnego, który waży więcej niż 1 gram i jest przeznaczony do sprzedaży, musi posiadać oznaczenie świadczące o zawartości tego metalu w przedmiocie.

  Aby było wiadomo, z jakiego kruszcu i jakiej jego ilości wykonany jest dany przedmiot, wybija się na nim cechę probierczą. Poszczególne symbole oznaczają różne metale szlachetne: głowa psa oznacza pallad, głowa konia platynę, głowa kobiety srebro, a głowa rycerza – złoto.

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Złoty interes, złota rączka, złoty środek... Sformułowań i przysłów odnoszących się do złota jest wiele. Czy znasz znaczenie ich wszystkich?

   

  Związki frazeologiczne to połączenia dwóch lub więcej wyrazów, które mają powszechnie rozumiany wydźwięk. Dzięki podzielaniu ich znaczeń wiadomo, że gdy ktoś mówi o czarnym charakterze, ma na myśli postać uosabiającą same negatywne cechy. Wiele frazeologizmów i przysłów dotyczy złota. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich, wraz z ich znaczeniami.

   

   

 • W jednym z naszych ostatnich artykułów pisaliśmy o wykorzystywaniu złota do leczenia różnych schorzeń. Jeśli lecznicze właściwości złota były Ci wcześniej nieznane, prawdopodobnie jeszcze większą niespodzianką będzie dla Ciebie informacja, że złoto ma swoje zastosowanie także... na talerzu.

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Szafir jest rzadkim minerałem, któremu przypisuje się wiele mistycznych właściwości. Przekonania co do jego znaczenia i mocy zmieniały się na przestrzeni wieków.

   

  Najwięcej osób prawdopodobnie kojarzy tę niebieską odmianę korundu przede wszystkim jako piękny dodatek do biżuterii. Istotnie – bransoletki, naszyjniki czy pierścionki z szafirem cieszą się powodzeniem wśród koneserek oryginalnej biżuterii. Jednak oprócz niewątpliwego uroku, w szafirze dostrzegano wiele innych niezwykłych cech. Poznaj najciekawsze fakty dotyczące tego pięknego kamienia.

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Złoto rozpala serca i umysły ludzi od tysięcy lat. Powstało wokół niego wiele tajemnic i zagadek, które wiele osób wciąż pragnie rozwiązać...


  W poprzednim artykule przedstawiliśmy trzy legendy związane ze złotem. Dziś mało kto gotów jest uwierzyć w mit o Midasie lub wyruszyć na wyprawę w nadziei na zlezienie El Dorado.
  Jednak w niektórych historiach związanych ze złotem niektórzy wciąż doszukują się ziarna prawdy...

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Kiedy myślisz o złocie, w pierwszej kolejności przed oczami ukazują Ci się prawdopodobnie okazałe sztabki, ślubne obrączki i eleganckie naszyjniki. Czy wiesz jednak, że złoto wykorzystywane jest również w medycynie?

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Wykorzystywany jest zarówno do wykonywania biżuterii, jak i w przemyśle kosmetycznym oraz leczniczym. Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o bursztynie.

   

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Zastanawiałeś się kiedyś, jaką drogę przebywa złoto czy srebro, zanim zawiśnie na szyi w postaci pieknego naszyjnika? By wydobyć je z ziemi, tworzy się kopalnie. A te potrafią być naprawdę fascynujące.

  Zanim kruszec, z którego tworzy się biżuterię, trafi pod obróbkę jubilerską, zostaje pozyskany ze swojego naturalnego miejsca występowania. By pozyskać takie materiały jak miedź, złoto czy diamenty, konieczne jest wydobycie ich z ziemi.

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Czy dzieci mogą nosić biżuterię? Opinie są podzielone. Niektórzy uważają, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, inni – że biżuteria przeznaczona jest tylko dla dorosłych.

   

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Jak śpiewała Marylin Monroe – Diamonds are a girl's best friend. Ile prawdy jest w tym, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyn, niech każda z nich oceni sama. Z całą pewnością cenią je producenci kosmetyków, ostrych narzędzi i zwolennicy litoterapii.

   

  Diament jest niezwykle rzadkim minerałem. Można rzecz jasna nabyć materiały będące jego imitacją, jednak wielu jego cech nie da się sztucznie odtworzyć. Poznaj najciekawsze informacje na temat króla kamieni szlachetnych.

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

   

  Należy jasno podkreślić, że do czyszczenia biżuterii absolutnie nie nadają się zwykłe detergenty – te należy zostawić wyłącznie do mycia powierzchni, które wymieniono na etykiecie. Złotą biżuterię należy czyścić specjalnymi, przeznaczonymi do tego preparatami. Jeśli nie posiadasz w domu takiego preparatu, udaj się do... kuchni. To właśnie tam znajdziesz najwięcej naturalnych środków, którymi z powodzeniem – i, co najważniejsze, bezpiecznie – wyczyścisz złotą biżuterię.
 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Z biegiem lat na biżuterii często pojawiają się oznaki upływającego czasu. Wykonywane przez Ciebie czynności oraz otoczenie, w którym się znajdujesz, mogą odcisnąć piętno na Twojej biżuterii – szczególnie, jeśli nosisz ją na co dzień. Przeczytaj, co zrobić, by zapobiec niszczeniu biżuterii.

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Wbrew powyższemu tytułowi biżuteria ma bardzo długą i bogatą historię. Księgarnie oferują wiele książek, w których szczegółowo opisano pochodzenie i znaczenie biżuterii w poszczególnych zakątkach świata. Jeśli fascynują Cię drogocenne ozdoby i chcesz poznać najważniejsze fakty dotyczące ich znaczenia na przestrzeni tysięcy lat, ten artykuł jest dla Ciebie.

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Popularne przysłowie mówi, że nie wszystko złoto, co się świeci. Jak sprawdzić, czy biżuteria jest wykonana z prawdziwego złota?

   

  Wielu producentów biżuterii posiada w ofercie ozdoby wykonane z metali imitujących złoto. Metalem, który może zmylić najbardziej, jest tombak (zwany też mosiądzem czerwonym). Jest to stop miedzi (co najmniej 80%) z cynkiem. Dzięki swojej żółtej barwie do złudzenia przypomina złoto, jednak na tym podobieństwa między tymi dwoma metalami się kończą.

   

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Już 26 maja w Polsce obchodzimy Dzień Matki. Podpowiadamy, jak sprawić, by Twoja mama czuła się w swoje święto wyjątkowo.

  Dzień Matki to okazja do wyrażenia szacunku i wdzięczności wobec osoby, która dla wielu osób jest jedną z najważniejszych kobiet w życiu - matki. Jeśli chcesz podarować swojej mamie coś więcej, niż bukiet kwiatów, przeczytaj, jakie są nasze propozycje prezentu na Dzień Matki.

   

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Grawerowanie jest jedną z najstarszych technik zdobienia. Nowoczesne metody grawerowania w metalu umożliwiają nanoszenie na powierzchnię dużych, precyzyjnych elementów (np. zdjęć). Mimo to tradycyjny sposób grawerowania, który polega na ręcznym rzeźbieniu w metalu przez jubilera, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Trzeba przyznać, że ręcznie zdobiony przedmiot ma swój szczególny urok...

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Złoto jest przedmiotem wielu legend, przypowieści i mitów. Przedstawiamy trzy ponadczasowe historie ze złotem w tle.


  Król Midas


  Według mitologii greckiej, król Midas cieszył się złą sławą z powodu swej chciwości i obojętności na  cierpienie innych ludzi. Gdy Dionizos, bóg wina, zabawy i radości, zaoferował mu spełnienie jednego życzenia, żądny bogactwa Midas zażądał, by wszystko, czego dotknie, zamieniało się w złoto. Tak też się stało – od tamtej pory każdy przedmiot, którego dotknął Midas, natychmiast stawał się szczerozłoty. 

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Gdzie znajdują się największe złoża złota? Poznaj kraje, które są liderami pod względem wydobycia tego szlachetnego kruszcu.

   

  Złoto wydobywane jest w 90 krajach na świecie, jednak w większości z tych państw wydobycie odbywa się raczej na niewielką skalę. Ok. ¾ całego złota na świecie pochodzi z 20 krajów.

  Od lat lista największych wydobywców złota wygląda podobnie – zmienia się tylko ich kolejność względem siebie. Poznaj 10 krajów, w których pozyskuje się najwięcej złota (według ilości wydobytego kruszcu w 2016 roku*) i kilka ciekawostek na ich temat.

   

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Czym się różni jubiler od złotnika? Jakie są zarobki jubilera i czy warto zdecydować się na ten zawód?

  Choć w dzisiejszych czasach studia na uczelniach wyższych cieszą się dużą popularnością, wciąż wiele osób decyduje się na podjęcie nauki w technikach, szkołach zawodowych czy policealnych. Wiele z nich oferuje kształcenie w zawodzie jubilera i złotnika.

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Biżuteria DIY (ang. do it yourself, czyli „zrób to sam”) jest coraz popularniejsza wśród osób ceniących sobie modne i oryginalne ozdoby. Czego potrzebujesz, by zrobić biżuterię hand-made? Biżuteria robiona ręcznie, podobnie jak biżuteria z grawerem, jest wyjątkowa ze względu na swą unikatowość. Chcesz spróbować swoich sił w robieniu biżuterii?

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Lada chwila usiądziemy z bliskimi przy świątecznych stołach, podzielimy się opłatkiem i wręczymy sobie prezenty. Wybór podarunków, szczególnie dla osób najbliższych naszemu sercu, to często nie lada wyzwanie. Chcesz sprawić radość ukochanej, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Prezentem, który nigdy nie wyjdzie z mody, jest biżuteria. Podpowiadamy, jak wybrać tę najlepszą.

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Zawieszka z serduszkiem, znakiem nieskończoności, a może jaskółką? Zobacz, jaka jest symbolika popularnych motywów w biżuterii.

  Bardzo wiele osób szuka w biżuterii możliwości wyrażenia swoich uczuć i przekonań. Producenci biżuterii mają w swojej ofercie wiele ozdób z symbolami, które są nośnikiem różnych znaczeń. Co wyrażają poszczególne z nich?

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Perły są niezwykle elegancką, a jednocześnie delikatną ozdobą. Poznaj najciekawsze informacje na ich temat.

  • Perły są wytwarzane przez ostrygi i są zbudowane z tej samej substancji wapiennej, co muszla, w której żyją te mięczaki.
  • Można powiedzieć, że perły są skutkiem ubocznym procesów zachodzących w naturze. Powstają one w wyniku obrony ostrygi przed ciałem obcym – "intruz", na przykład ziarenko piasku, które dostało się do środka, jest otaczany substancją, która znajduje się wewnątrz muszli.
  • Według niektórych legend perły były łzami aniołów.

   

   

 •  

   

   

   

  CIEKAWOSTKA

  Barwny ekstrakt z kropli krwi Matki Ziemi, gołębia krew – już same metafory, których używa się wobec tego niezwykłego kamienia szlachetnego, nie pozwalają przejść obok niego obojętnie.

   

  Podobnie jak szafir, kamień ten jest odmianą korundu. Tym, co wyróżnia go na tle innych kamieni, jest przede wszystkim jego niezwykła barwa i rzadkie występowanie. To jednak nie wszystko, co musisz wiedzieć o tym wyjątkowym minerale. Panie i Panowie, w roli głównej rubin.

Pierścionki złote, z krzyżykiem czy z zawieszkami? Wybierz model dla siebie!

Eleganckie złote pierścionki z oferty naszego sklepu internetowego to doskonały wybór dla każdej miłośniczki nowoczesnej biżuterii. W tej kategorii znajdziesz modne pierścionki pasujące zarówno na wieczorne wyjścia, jak i do noszenia na co dzień. Poznaj wyjątkowe modele naszej markowej biżuterii ręcznie robionej! Proponujemy pierścionki w całości złote oraz urozmaicone zawieszkami lub szlachetnymi kamieniami. Serdecznie zapraszamy do zakupów w sklepie jubilerskim online.

Lapis Lazuri 4 złote kulki Lapis Lazuri 4 złote kulki
Producent: Ania Miko
Cena: 129,00 zł
szt.
zobacz więcej
Opal różowy z szafirem Opal różowy z szafirem
Producent: Ania Miko
Cena: 109,00 zł
szt.
zobacz więcej
Pierścionek elastyczny Spinel Pierścionek elastyczny Spinel
Producent: Ania Miko
Cena: 99,00 zł
szt.
zobacz więcej
Szeroki pleciony pierścionek Szeroki pleciony pierścionek
Cena: 1 850,00 zł
szt.
zobacz więcej
Złoty ring z kamieniami Złoty ring z kamieniami
Cena: 325,00 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl