Największe kopalnie na świecie
Największe kopalnie na świecie

 

Zastanawiałeś się kiedyś, jaką drogę przebywa złoto czy srebro, zanim zawiśnie na szyi w postaci pieknego naszyjnika? By wydobyć je z ziemi, tworzy się kopalnie. A te potrafią być naprawdę fascynujące.

Zanim kruszec, z którego tworzy się biżuterię, trafi pod obróbkę jubilerską, zostaje pozyskany ze swojego naturalnego miejsca występowania. By pozyskać takie materiały jak miedź, złoto czy diamenty, konieczne jest wydobycie ich z ziemi. Oprócz kopalni, w których surowce wydobywane są pod ziemią, istnieją kopalnie odkrywkowe – tam prace mają miejsce na powierzchni ziemi, a górnicy, by dotrzeć do kolejnych pokładów surowców, kopią coraz głębiej. Czasem surowca jest tak wiele, że w wyniku jego wydobywania powstają niewyobrażalnie wielkie dziury... Przedstawiamy kilka najbardziej spektakularnych kopalni na świecie.

 

Bingham Canyon Mine

 

Bingham Canyon Mine

 

Jest to największa kopalnia odkrywkowa na świecie. Jej szerokość to ok. 4 kilometry, a głębokość – między 900 a 1200 metrów. Znajduje się w Stanach Zjednoczonych i od 1848 do 2013 wydobywano w niej miedź. Kopalnię zamknięto, gdy nastąpił w niej osuw ziemi, któru zasypał 2/3 dna kopalni.

 

Kopalnia w Mirnym

 

Kopalnia w Mirnym

 

Ta znajdująca się w Jakucku kopalnia diamentów ma obecnie 1,2 kilometra średnicy i 525 metrów głębokości. Powstała w latach 50. XX wieku w wyniku polecenia Stalina. Wydobywane tam diamenty wykorzystywano zarówno do celów przemysłowych, jak i sprzedawano jako kamienie ozdobne, co przynosiło ZSRR ogromne zyski. Kopalnię w Mirnym zamknięto w 2011 roku. Zakazano też lotów śmigłowców nad jej obszarem – kilka z nich zostało wcześniej wessanych przez kopalniane prądy powietrzne.

 

Trubka Udacznaja

 

Trubka Udacznaja

 

Kopalnię w Mirnym często uznaje się za drugą, jeśli chodzi o wielkość, dziurę, jaką wykopał człowiek. Tymczasem inna rosyjska kopalnia diamentów – Trubka Udacznaja – jest od niej głębsza (ma pond 600 metrów głębokości) i dłuższa (między 1200 a 1600 metrów średnicy). Również tam prądy powietrzne wytwarzane przez kopalnię są tak silne, że w jej okolicy zabronione jest latanie śmigłowcami.

 

Kopalnia w Bełchatowie

 

Kopalnia w Bełchatowie

 

Polska też może się pochwalić kopalnianym rekordzistą. Kopalnia węgla brunatnego w Bełchatowie, bo o niej mowa, jest największą dziurą w ziemi w Europie – liczy sobie ponad 12 kilometrów długości i 200 metrów głębokości.

Trzeba przyznać, że widok takich miejsc potrafi oszołomić. Nawet na zdjęciu tak ogromne kopalnie mają moc uświadamiania człowiekowi jego własnej maleńkości. Choć stworzyły je właśnie ludzkie ręce…

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl