Legendy i opowieści związane ze złotem, cz. 1.
Legendy i opowieści związane ze złotem, cz. 1.

Złoto jest przedmiotem wielu legend, przypowieści i mitów. Przedstawiamy trzy ponadczasowe historie ze złotem w tle.


Król Midas


Według mitologii greckiej, król Midas cieszył się złą sławą z powodu swej chciwości i obojętności na  cierpienie innych ludzi. Gdy Dionizos, bóg wina, zabawy i radości, zaoferował mu spełnienie jednego życzenia, żądny bogactwa Midas zażądał, by wszystko, czego dotknie, zamieniało się w złoto. Tak też się stało – od tamtej pory każdy przedmiot, którego dotknął Midas, natychmiast stawał się szczerozłoty. Szczęście króla nie trwało jednak długo. Okazało się bowiem, że nie ma wyjątków: złotem stawała się każda potrawa i każdy napój, po który sięgał król. Według innej wersji mitu, w złoty posąg zamieniła się nawet dotknięta przez ojca córka Midasa. Głodny i przerażony władca ubłagał Dionizosa, by ten cofnął ów nieszczęsny dar. Bóg zgodził się – kazał Midasowi wykąpać się w rzece Paktolos, która od tej pory pełna była złotego piasku. Niedługo potem urażony brakiem muzycznej wrażliwości Midasa Apollo, bóg wróżbiarstwa i sztuki, ukarał go oślimi uszami – ale to już inna historia...


Złoto Inków
źródło: Wikipedia

Atahualpa


Kiedy hiszpański konkwistador Francisco Pizarro wraz ze swoimi ludźmi podbił imperium Inków, pojmany przezeń władca Atahualpa w zamian za obietnicę swego uwolnienia zgodził się wypełnić trzy pomieszczenia kosztownościami: jedna sala miała zostać zapełniona 6 tonami złota, a dwie mniejsze – 11 tonami srebra. Przez kolejne dziewięć miesięcy obiecane złoto spływało z całego imperium. Jednak w ostatniej chwili Hiszpanie oskarżyli Atahualpę o poligamię, kazirodztwo i pogaństwo, oraz skazali na karę śmierci przez uduszenie. Legenda głosi, że na wieść o skazaniu ich przywódcy, Inkowie wstrzymali ostatnią dostawę złota, którą ukryli daleko w górach.

 


El Dorado


El Dorado to legendarna, znajdująca się w Ameryce Południowej kraina pełna złota. Jej nazwa pochodzi od określenia el hombre dorado (czyli „człowiek olśniony złotem”) i wiąże się z pewnym rytuałem, o którym podczas poszukiwania złota dowiedzieli się hiszpańscy konkwistadorzy: polegał on na tym, że indiański wódz był smarowany żywicą, obsypywany pyłem ze złota i obmywany w jeziorze. Taki rytuał rzeczywiście był w Ameryce Południowej praktykowany, jednak miało to miejsce kilkadziesiąt lat przed przybyciem konkwistadorów. Wówczas jednak najeźdźcy nie mieli o tym pojęcia, a zrodzona w ten sposób legenda ewoluowała – uczestnicy kolejnych wypraw szukali już nie tylko człowieka ze złota, lecz całej krainy, w której miały znajdować się niezliczone ilości tego szlachetnego kruszcu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl