Krótka historia biżuterii
Krótka historia biżuterii

 

Wbrew powyższemu tytułowi biżuteria ma bardzo długą i bogatą historię. Księgarnie oferują wiele książek, w których szczegółowo opisano pochodzenie i znaczenie biżuterii w poszczególnych zakątkach świata. Jeśli fascynują Cię drogocenne ozdoby i chcesz poznać najważniejsze fakty dotyczące ich znaczenia na przestrzeni tysięcy lat, ten artykuł jest dla Ciebie.

 

Drewno, kamienie i kości

Pierwsze skojarzenie z biżuterią przywodzi na myśl kunsztowne ozdoby wykonane z drogocennych kruszców. Jednak biżuteria ze złota, srebra i innych metali zaczęła powstawać dopiero po wynalezieniu narzędzi do obróbki metali, a więc w porównaniu do najstarszych odkrytych ozdób stosunkowo… niedawno. Najstarsza odnaleziona biżuteria liczy sobie ok. 100 tysięcy lat i dla naukowców stanowi dowód na to, że już wtedy nasi przodkowie przykładali dużą wagę do symboli. Pierwsze ozdoby były wykonywane z materiałów, które były łatwo dostępne dla ówczesnych ludzi: z drewna, kamieni, muszelek, kości i skór zwierzęcych.

 

Biżuteria w starożytności

Starożytne cywilizacje – Grecy, Rzymianie i Egipcjanie – zostawiły po sobie pamiątki w postaci niezwykłej, różnorodnej biżuterii. To właśnie wtedy zaczęto wytwarzać przepięknie zdobione przedmioty o rozmaitych kształtach i wzorach, a także ozdabiać je kamieniami szlachetnymi i perłami. Drogocenne ozdoby ozdabiały ciało, włosy i ubrania noszących je osób. Oprócz niewątpliwej wartości estetycznej, dla starożytnych biżuteria pełniła też funkcje religijne: na przykład w Egipcie noszono amulety, które towarzyszyły właścicielom tak za życia, jak i po śmierci. Kruszec, z jakiego wykonane były ozdoby, często świadczył o miejscu danej osoby w strukturze społecznej: w Rzymie, mimo że wszyscy obywatele i obywatelki mogli nosić pierścienie, te wykonane ze złota były przeznaczone tylko dla urzędników państwowych.

 

Biżuteria tylko dla wybranych

 

Biżuteria dla wybranych

 

W średniowieczu drogocenna biżuteria była jednoznaczną oznaką wysokiego statusu społecznego. Z tego powodu nosiły ją tylko wybrane warstwy społeczne. Złoto, które w wiekach średnich było uznawane za najcenniejszy kruszec, było przeznaczone tylko dla monarchów. Kamienie szlachetne uznawano za przedmioty należące do sfery sacrum, wobec czego mogli je nosić tylko kapłani (najcenniejszym kamieniem był niebieski szafir). Z uwagi na ogromne znaczenie religii w średniowieczu, najpopularniejszym motywem dekoracyjnym był krzyż.

 

Rozkwit biżuterii

Biżuteria zaczęła się upowszechniać w XVI wieku. Popularną profesją stało się wówczas złotnictwo. Zaczęły się też pojawiać wzorniki – książki, w których można było przejrzeć różne propozycje ozdób. Dzięki temu biżuterię ze złota, srebra i innych drogocennych materiałów mógł nosić każdy, a do tego ozdoby z tym samym wzorem mogły cieszyć różnych właścicieli. W XIX wieku popularna stała się biżuteria sentymentalna, za pomocą której można wyrazić przeróżne uczucia: miłość, szacunek, przywiązanie czy żałobę. Współcześnie osobisty wymiar biżuterii jest cenny dla wielu osób – stąd popularność ozdób umożliwiających wygrawerowanie osobistego przekazu.

 

Rozkwit biżuterii

 

Dziś do wytwarzania biżuterii wykorzystuje się różne materiały – metale, włókna, kamienie i inne dobra pochodzące od matki natury. Wybór jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało jego wymaganiom. Niezależnie od tego, czy jest kapłanem, urzędnikiem, czy „zwykłym” wielbicielem pięknych rzeczy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl