Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?
Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?

 

Popularne przysłowie mówi, że nie wszystko złoto, co się świeci. Jak sprawdzić, czy biżuteria jest wykonana z prawdziwego złota?

 

Wielu producentów biżuterii posiada w ofercie ozdoby wykonane z metali imitujących złoto. Metalem, który może zmylić najbardziej, jest tombak (zwany też mosiądzem czerwonym). Jest to stop miedzi (co najmniej 80%) z cynkiem. Dzięki swojej żółtej barwie do złudzenia przypomina złoto, jednak na tym podobieństwa między tymi dwoma metalami się kończą. Jeśli nie zależy Ci na tym, by biżuteria była wykonana ze szczerego złota, tylko efektownie się prezentowała, sprawa jest prosta – przed zakupem upewnij się tylko, że dany metal nie straci swych wizualnych właściwości w bardzo krótkim czasie. Jeśli natomiast chcesz mieć pewność, że dany przedmiot wykonany jest ze szczerego złota, możesz użyć kilku sposób, by to sprawdzić.

 

Znak probierczy

Każdy przedmiot ze złota, który waży więcej niż 1 g, powinien mieć wybitą odpowiednią cechę probierczą "Rodzaje złota - co mówi próba biżuterii?". Sprawdź, czy na biżuterii wybity jest znak, który jest uniwersalnym oznaczeniem złota. Jeśli ozdoba jest wykonana z tombaku, a producent nie zamierzał udawać, że jest inaczej, będzie na niej wybity taki znak:

 

Przebarwienia

Jeśli biżuteria jest właściwie przechowywana "Jak dbać o biżuterię?" i czyszczona w odpowiedni sposób "Jak czyścić złotą biżuterię?", nie powinny się na niej pojawiać żadne poważniejsze zmiany. Jeśli zatem zauważysz, że wierzchnia warstwa Twojej ozdoby jest starta lub pojawiły się na niej znaczne przebarwienia, najprawdopodobniej masz do czynienia z biżuterią pozłacaną.

 

Magnes

Jeśli masz w domu magnes, przyłóż do niego biżuterię. Jako diamagnetyk, złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych – dlatego 24-karatowe złoto nie zostanie przyciągnięte przez magnes. Jeśli tak się stanie, możliwe, że stop, z którego została wykonana biżuteria, zawiera duże ilości metalu, który na magnes reaguje.

 

AniaMiko.pl

 

Test Archimedesa

Metoda Archimedesa pozwala sprawdzić, czy biżuteria jest wykonana ze złota, za pomocą obliczenia jej gęstości. Żeby to zrobić, zważ biżuterię, po czym napełnij szklane naczynie wodą i zanotuj, jaka jest jej objętość. Następnie sprawdź objętość biżuterii, wrzucając ją do naczynia (będzie to równowartość objętości wypartej przez biżuterię wody). Gęstość złota wynosi ok. 19,3 g/cm³ – jeśli waga przedmiotu podzielona przez jego objętość da podobny wynik, prawdopodobnie jest to wyrób ze złota.

Powyższe metody są pomocne w ustaleniu, czy masz do czynienia z prawdziwym złotem. Jeśli jednak chcesz mieć stuprocentową pewność, zanieś biżuterię do jubilera. Specjaliści dysponują o wiele skuteczniejszymi metodami analizy metali (np. za pomocą kwasów).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl