Jak dbać o biżuterię?
Jak dbać o biżuterię?

 

Z biegiem lat na biżuterii często pojawiają się oznaki upływającego czasu. Wykonywane przez Ciebie czynności oraz otoczenie, w którym się znajdujesz, mogą odcisnąć piętno na Twojej biżuterii – szczególnie, jeśli nosisz ją na co dzień. Przeczytaj, co zrobić, by zapobiec niszczeniu biżuterii.

 

Jeżeli nosisz biżuterię nie tylko na specjalne okazje, zwróć uwagę na to, by zabezpieczać ją podczas wykonywania pewnych czynności. Staraj się chronić ozdoby z metali szlachetnych przed kontaktem z perfumami i kosmetykami. Koniecznie zdejmuj biżuterię – zwłaszcza pierścionki i bransoletki – przed przystąpieniem do wykonywania prac domowych z użyciem silnych detergentów. Możesz oczywiście założyć gumowe rękawiczki, ale nie masz gwarancji, że któraś z nich nie pęknie, lub że detergent nie dostanie się do środka. Podczas gdy Twoja skóra jakoś poradzi sobie z większością środków chemicznych (chociaż nie polecamy tego sprawdzać!), pierścionek z delikatnym kamieniem może zostać nieodwracalnie uszkodzony. Z tego samego powodu nie powinno się przechowywać biżuterii w łazience – na dłuższą metę nawet niewielka ilość wilgoci i detergentów bardzo niekorzystnie działa na metale i kamienie szlachetne.

Gdzie w takim razie trzymać biżuterię, aby uchronić ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych?

 

Bezpieczne przechowywanie biżuterii

Biżuteria nie powinna leżeć w miejscach wilgotnych i nasłonecznionych. Do jej przechowywania najlepiej sprawdzą się szkatułki (byleby nie były zrobione z metalu, może on bowiem wejść w niekorzystną interakcję z innymi metalami). Idealnie, jeśli pudełeczko na biżuterię posiada wiele małych przegródek – dzięki temu, że każda ozdoba będzie przechowywana osobno, błyskotki nie będą się o siebie ocierać i wzajemnie rysować. Jeśli chcesz jeszcze lepiej ochronić delikatną biżuterię, przed umieszczeniem jej w szkatułce zawiń ją w miękką szmatkę. Możesz też umieścić biżuterię w woreczkach strunowych, co ograniczy dostęp powietrza do Twoich ozdób.

Chroń swoją biżuterię także przed mechanicznymi uszkodzeniami. Spanie w biżuterii naraża ją na uszkodzenia – we śnie nie kontrolujesz swoich ruchów, możesz więc bardzo łatwo zerwać łańcuszek lub zgnieść delikatną zawieszkę. Nigdy nie noś zawieszki na lżejszym od niej łańcuszku – ten ostatni może nie wytrzymać ciężaru zawieszki i ulec pęknięciu. Żeby uchronić łańcuszki, bransoletki i kolczyki przed zerwaniem, zawsze zdejmuj je na czas uprawiania sportu. Miej przy tym na uwadze swoje ciało – zahaczenie o coś pierścionkiem lub kolczykiem w ferworze aktywności fizycznej może się dla Ciebie skończyć boleśnie i niebezpiecznie.

Do czyszczenia biżuterii używaj tylko delikatnych ściereczek i sprawdzonych środków. Jeśli nie posiadasz specjalnego preparatu do czyszczenia biżuterii, przeczytaj, jak możesz pielęgnować swoje skarby domowymi sposobami. Jeśli będziesz ją właściwie traktować, Twoja biżuteria z pewnością odwdzięczy się pięknym wyglądem.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl