Jak czyścić złotą biżuterię?
Jak czyścić złotą biżuterię?

 

Należy jasno podkreślić, że do czyszczenia biżuterii absolutnie nie nadają się zwykłe detergenty – te należy zostawić wyłącznie do mycia powierzchni, które wymieniono na etykiecie. Złotą biżuterię należy czyścić specjalnymi, przeznaczonymi do tego preparatami. Jeśli nie posiadasz w domu takiego preparatu, udaj się do... kuchni. To właśnie tam znajdziesz najwięcej naturalnych środków, którymi z powodzeniem – i, co najważniejsze, bezpiecznie – wyczyścisz złotą biżuterię.

 

Soda oczyszczona i płatki mydlane

Włóż biżuterię do słoika z ciepłą wodą, sodą oczyszczoną i płatkami mydlanymi (łyżeczka sody i ok. 50 gram płatków mydlanych na litr wody). Następnie dobrze zakręć słoik i potrząsaj nim przez kilka minut. Po tym czasie wyjmij biżuterię ze słoika, wypłucz ją w ciepłej wodzie i wysusz, wycierając delikatną szmatką. Jeśli nie masz w domu sody oczyszczonej, wystarczą same płatki mydlane.

 

Cytryna i kwasek cytrynowy

Gdy zauważysz, że na biżuterii zrobił się zielony nalot, przetrzyj ją sokiem z cytryny. Jeśli masz do czynienia z bardziej opornym na czyszczenie osadem, zanurz biżuterię w kwasku cytrynowym – nalot powinien zniknąć sam. Gdy tak się stanie, umyj ozdobę wodą z mydłem, wypłucz i wysusz.

 

Roztwór solny

Roztwór z soli sprawdzi się w przypadku czerwonego nalotu na biżuterii. W litrze wrzątku rozpuść 5 łyżeczek soli – tak przygotowany roztwór wlej do niemetalowego naczynia wyłożonego folią aluminiową i zanurz w nim biżuterię. Obserwuj, co się dzieje z biżuterią – gdy zauważysz, że nalot znikł, wyjmij biżuterię z miski, umyj wodą z mydłem i wysusz.

 

Ocet lub cebula

Złota biżuterię możesz też przetrzeć octem lub cebulą i zostawić na ok. godzinę. Po upływie tego czasu delikatnie wypoleruj biżuterię, po czym wypłucz ją w zwykłej wodzie i wysusz.

 

Jak czyścić biżuterię z kamieniami?

Powyższych metod nie powinno się stosować do czyszczenia biżuterii z kamieniami szlachetnymi. Z takimi ozdobami należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością. Jeśli chcesz odświeżyć biżuterię z kamieniami, najlepiej zamocz miękką szmatkę w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń i ostrożnie przetrzyj ozdobę. Następnie wytrzyj ją szmatką zanurzoną w czystej wodzie i wysusz.

Pamiętaj, że po czyszczeniu biżuterii każdym z wymienionych sposobów zawsze należy wypłukać biżuterię w zwykłej wodzie (lub, w przypadku kamieni szlachetnych, delikatnie wytrzeć za pomocą wilgotnej szmatki). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące czyszczenia Twojej biżuterii, udaj się do jubilera – lepiej poprosić o poradę fachowca, niż przypłacić zaoszczędzony czas i pieniądze zniszczoną biżuterią.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl