Biżuteria dla dzieci – tak czy nie?
Biżuteria dla dzieci – tak czy nie?

Czy dzieci mogą nosić biżuterię? Opinie są podzielone. Niektórzy uważają, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, inni – że biżuteria przeznaczona jest tylko dla dorosłych.

Wiele maluchów swoją pierwszą biżuterię dostaje bardzo wcześnie. Łańcuszek z medalikiem czy krzyżykiem to jeden z najpopularniejszych prezentów na chrzest. Często rodzice – nie chcąc zrobić przykrości osobie, która go podarowała, lub samym chcąc przystroić swojego malucha – zakładają go dziecku od razu. Jest to zrozumiałe, jednak nie wolno zapomnieć, że dla niemowląt długie ozdoby mogą stanowić zagrożenie – szczególnie, jeśli nie są zdejmowane do spania. Łańcuszek może się zaplątać, co może doprowadzić do zranienia lub uduszenia maluszka.

Nie znaczy to jednak, że trzeba rezygnować z pomysłu sprezentowania dziecku biżuterii. Taki podarunek może poczekać kilka lat (trzeba tylko pamiętać o właściwym przechowywaniu – gdy dziecko podrośnie, otrzymany na chrzest łańcuszek z pewnością będzie dla niego piękną, sentymentalną pamiątką.

Czy przebijać małemu dziecku uszy?

Temat przebijania uszu niemowlętom budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy noszenia przez dzieci kolczyków twierdzą, że ich skóra goi się dużo szybciej, niż skóra dorosłych, więc nie ma żadnych przeszkód, by przekłuć malcowi uszy. My radzimy z tym poczekać. Zahaczenie kolczykiem o ubranie może się dla dziecka skończyć poważnym uszkodzeniem ucha. Poza tym sam zabieg przebijania uszu jest bolesny – czy naprawdę warto narażać malucha na cierpienie tylko po to, by ładnie wyglądał?

Jaka biżuteria jest najlepsza dla dziecka?

Małe dzieci nie powinny nosić tej samej biżuterii, co dorośli, ale nie jest powiedziane, że nie wolno im zakładać żadnych ozdób. Należy tylko przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę przy wyborze biżuterii dla dziecka?

Materiał – biżuteria dla dziecka nie powinna być wykonana z niklu, chromu, kobaltu i innych uczulających metali. Najbezpieczniejsze będzie złoto, srebro i stal chirurgiczna.

  • Niebezpieczne elementy – wisiorki czy bransoletki z małymi koralikami i zawieszkami nie są najlepszym pomysłem. Jeśli dojdzie do zerwania ozdoby, dziecko może połknąć małe elementy.
  • Zapięcie – na noc biżuteria powinna być ściągnięta. Jeśli zapięcie łańcuszka czy bransoletki będzie skomplikowane, codzienne zakładanie i zdejmowanie ozdoby może być bardzo irytujące.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dla trochę starszych dzieci.

Błękitna sznurkowa bransoletka z dodatkami
Różowa sznurkowa bransoletka ze złotymi kulkami
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl